Szybka wycena

Odpowiemy w ciągu godziny

Najpopularniejsze wpisy

Dobre Biuro Tłumaczeń – 3 Zasady, o których Warto Pamiętać, gdy je Wybieramy

Kto szuka dobrego biura tłumaczeń? Odpowiedź brzmi – wszyscy. Usługa tłumaczenia bywa niezbędna zarówno osobom indywidualnym, jak i klientowi instytucjonalnemu, organizacjom, a także prywatnym firmom. W życiu niemal każdego człowieka oraz w okresie działalności niemal każdego przedsiębiorstwa przychodzi taki moment, gdy konieczność dobrego, często specjalistycznego tłumaczenia tekstu lub dokumentu staje się faktem. Świadectwo, zaświadczenie, umowa, dokumentacja medyczna, instrukcja lub po prostu fragment jakiegokolwiek tekstu – wszystko to można przetłumaczyć decydując się na tłumacza indywidualnego bądź biuro tłumaczeń. W sytuacji, gdy chcemy mieć gwarancję najwyższej jakości zrealizowanego zlecenia, z reguły stawiamy na drugą opcję w kwestii przekładu. Jak wybrać dobre biuro tłumaczeń?

czym charakteryzuje się dobre biuro tłumaczeń?

Biuro tłumaczeń – rozwiązanie właściwie dla kogo?

Tutaj odpowiedź po raz kolejny brzmi – dla wszystkich. Osoby indywidualne decydując się na centrum tłumaczeń, wybierają gwarancję jakości realizowanego zlecenia oraz zdecydowanie większą dostępność usługi.

W przypadku firm rozwiązanie polegające na wyborze dobrego biura tłumaczeń zdaje się jak najbardziej opłacalne i wygodne. Dlaczego? Nawet w przypadku sporej ilości dokumentacji wymagającej tłumaczenia, firma nie zawsze potrzebuje tłumacza na etacie. 8 godzin codziennego przekładu rzadko bywa koniecznością. Tłumacz na etacie sprawdzi się jedynie w przypadku regularnych i częstych spotkań z zagranicznymi klientami lub kontrahentami, gdy pojawia się konieczność tłumaczenia rozmów i negocjacji. Warto tutaj jednak podkreślić wagę słów regularny i częsty, ponieważ w przypadku gdy spotkania odbywają się sporadycznie, zatrudnienie tłumacza na etat wydaje się zbędne, a bardziej opłacalne okazać się może rozwiązanie zleceniowe.

Wybór dobrego biura tłumaczeń posiada, wśród wielu niewątpliwych zalet, także tę, która bardzo często determinuje decyzje związane w realizacją przekładów. Otóż decydując się na biuro tłumaczeń możemy realizować płatności osobno za każde zlecenie lub abonamentowo. Druga opcja z reguły zakłada możliwość negocjacji ceny, co stanowi niewątpliwą korzyść.


Potrzebujesz profesjonalnego tłumacza? Skontaktuj się z nami!


Jak wybrać dobre biuro tłumaczeń – kilka zasad, o których warto pamiętać.

1. Wybierz biuro tłumaczeń, które dba o klienta.

A dokładnie takie, które będzie wyjaśniać wszelkie Twoje wątpliwości na każdym etapie realizacji tłumaczenia. Takie, dla którego Twoje pytania nie będą powodem do traktowania Cię jak intruza. To ważne, gdy dobre biuro tłumaczeń ze zrozumieniem podchodzi do pytań i ewentualnych zastrzeżeń.

Tutaj przydadzą się niewątpliwie opinie na temat danego biura tłumaczeń zgromadzone na przykład w Internecie. Warto się z nimi zapoznać. Takie nieformalne referencje, stanowią doskonałe źródło informacji na temat przyszłego zleceniobiorcy. Pozytywne opinie budują zaufanie do danego biura tłumaczeń, przekonują potencjalnych klientów i wprost zachęcają do skorzystania z oferty. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby poprosić wybrane biuro tłumaczeń o formalne referencje dotyczące dotychczasowych realizacji przekładów, zwłaszcza te wystawione przez klienta instytucjonalnego bądź prywatne firmy. To pogłębia zaufanie i pozwala mieć gwarancję rzetelnej realizacji zlecenia.

2. Zwróć uwagę na zakres usług tłumaczeniowych biura

To niezmiernie istota kwestia, zwłaszcza gdy niezbędne jest tłumaczenie z niepopularnego języka obcego. Może się bowiem okazać, że biuro tłumaczeń deklarując chęć i gotowość podjęcia się realizacji zlecenia, nie dysponuje odpowiednimi zasobami w zakresie tłumaczy.

Poza tym pojawia się tutaj także kwestia zakresu przedmiotowego tłumaczeń. W przypadku, gdy potrzebujemy przekładu zawierającego tłumaczenie przysięgłe bądź specjalistyczne, biuro tłumaczeń musi dysponować pracownikami o odpowiednich kompetencjach, uprawnieniach i doświadczeniu zawodowym. Musimy mieć pewność, że dostarczając tłumaczowi kontrakt handlowy, dokumentację medyczną, czy też instrukcję techniczną, ten sprosta zadaniu tłumaczenia. Brak któregokolwiek z elementów, warunkujących profesjonalne i rzetelne tłumaczenia, tj. kompetencji, uprawnień bądź doświadczenia w realizacji przekładów, sprawi, że tłumaczony tekst może w efekcie finalnym stać się dokumentem nierzeczowym, niezrozumiałym lub pozbawionym właściwego kontekstu.

3. Sprawdź, czy biuro tłumaczeń widnieje w rejestrze Polskiego Stowarzyszenia Biur Tłumaczeń.

Obecność w rejestrze nie jest warunkiem koniecznym w wyborze dobrego biura tłumaczeń, pozwala jednak na ograniczenie ryzyka wyboru i na oczekiwanie wysokiej jakości, terminowości i rzetelności w realizacji tłumaczenia.



Więcej na naszym blogu

Odpowiedzialność Tłumacza Przysięgłego – Na czym Polega?

Zawód tłumacza to bardzo trudna profesja, która wymaga licznych lat nauki, ciągłej praktyki oraz wielu rozmaitych umiejętności. Nie tylko tych związanych bezpośrednio ze znajomością języka obcego. Każdy język ciągle [...]

Więcej

Ślub cywilny a tłumacz przysięgły – jak przebiega taka uroczystość?

Zawarcie związku małżeńskiego między osobami różnych narodowości oznacza konieczność przetłumaczenia dokumentów przed złożeniem ich w urzędzie stanu cywilnego. Również podczas samej uroczystości niezbędna [...]

Więcej

Potrzebujesz Tłumacza i Nie Wiesz do Kogo się Zwrócić?

Świat, w którym żyjemy jest znacznie mniejszy od tego, w którym żyli nasi dziadowie. Nowoczesne technologie umożliwiają pokonywanie olbrzymich dystansów w bardzo krótkim czasie, a technologie informacyjne (telefonia komórkowa, Internet) [...]

Więcej

Przekład, Tłumaczenie i Lokalizacja – Poznaj Różnicę

Bardzo często spotkać można się z określeniami: „przekład" i „tłumaczenie". Niekiedy dochodzi do nich również „lokalizacja". Wszystkie te pojęcia niezaprzeczalnie związane są z usługami lingwistycznymi. [...]

Więcej

(Nie)Wierne Przekłady Światowej Literatury

Tłumaczenie stosunkowo prostych (jak hasła reklamowe) czy nawet bardziej skomplikowanych i obfitujących w specjalistyczne zwroty (literatura techniczna) tekstów jest zadaniem czasochłonnym ale nie trudnym. Najważniejsze jest by informacje w [...]

Więcej

Dobre Biuro Tłumaczeń – 3 Zasady, o których Warto Pamiętać, gdy je Wybieramy

Kto szuka dobrego biura tłumaczeń? Odpowiedź brzmi – wszyscy. Usługa tłumaczenia bywa niezbędna zarówno osobom indywidualnym, jak i klientowi instytucjonalnemu, organizacjom, a także prywatnym firmom. W życiu niemal każdego [...]

Więcej