Szybka wycena

Odpowiemy w ciągu godziny

Najpopularniejsze wpisy

Ponglish, czyli Język Polsko-Angielski

„Mieszkam na norcie”, „brejkam rule” czy „dżampnij do szopa” to zaledwie kilka z wielu zwrotów, jakimi na co dzień posługują się Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Ponglish, slang powstały w wyniku zmieszania języka polskiego z angielskim przez naszych rodaków, używany jest niemal w każdej sytuacji – w sklepie, pracy, domu czy podczas wycieczki po kraju.

Flaga Polski i Anglii – ponglish

Początki Ponglish

Uznaje się, że głównym bodźcem do powstania Ponglish były fale emigracji Polaków do Wielkiej Brytanii w 2004 roku, kiedy to przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Wówczas mnóstwo rodaków, nawet nie znających języka angielskiego, postanowiło poszukać pracy i zasiedlenia na obczyźnie. Pracując u zagranicznych pracodawców, starali się używać zasłyszanych słów dopasowując je do swojej mowy ojczystej.

Trudno jednak powiedzieć, że były to pierwsze próby łączenia języka polskiego z angielskim. Sporo lat wcześniej, Polacy mieszkający na terenie Stanów Zjednoczonych, stworzyli swój wyjątkowy slang, który nazwano Czikangolskim.

Skąd się to bierze?

Wydawać by się mogło, że głównym powodem powstania Ponglish i innych języków hybrydowych była nieznajomość obcej mowy. Badania naukowców wskazują również wiele innych czynników. Wśród najczęstszych przyczyn podaje się między innymi większą „poręczność” spolszczonego języka angielskiego czy zabawę mową. Niektórzy, używanie języka hybrydowego traktują jako sposób by pokazać, że zadomowili się w obcym kraju i używając go chcą zaimponować rodakom.

Kiedy używamy Ponglish?

Używanie języka hybrydowego ma miejsce w różnych sytuacjach. Wiele osób używa go w formie żartu, np. nazywając osobę pracującą w niepełnym wymiarze godzin (part-time) „partaczem”.

Zdarza się również, że niektóre angielskie słowa, sytuacje czy zachowania są nieprzetłumaczalne, bo nieobecne w Polsce. Bo czym dla nas będzie np. „council”? Radą ulicy?

Nie mając stałego kontaktu z językiem polskim łatwo zapomnieć pojedyncze słowa. Co wtedy? Można zastąpić je angielskim odpowiednikiem. Chcąc, by nabrały znajomego brzmienia, następuje ich spolszczenie.

Na szczęście Ponglish nie zahaczył – póki co - o tłumaczenia tekstów. Te na szczęście starają się być maksymalnie prawidłowe.

Inne narody nie są „gorsze”

Wiele osób słysząc o powstaniu Ponglish może pomyśleć, że jesteśmy wyjątkowym narodem, gotowym do dostosowania się do nowych, trudnych warunków, bez zapominania o własnym, językowym JA. Nic bardziej mylnego. Znane są również inne fuzje skrajnie różnych języków, tworzonych przez emigrantów, choć nie tylko. Wystarczy wymienić Denglisch, będący mieszanką angielskiego i niemieckiego.



Więcej na naszym blogu

Europejski Dzień Języków

Istnieje sporo różnych świąt, o których wielu z nas może nie wiedzieć bądź zwyczajnie nie pamiętać. Jednym z nich jest Europejski Dzień Języków, obchodzony 26 września. Święto to powstało z inicjatywy Rady Europy – [...]

Więcej

Najczęściej Tłumaczone Teksty – Sprawdź!

Bez znajomości języków obcych ani rusz! Każdy z nas nieraz słyszał te słowa w kontekście pracy, nauki, a nawet codziennego życia. Żyjemy w czasach, w których aby nie zostać wykluczonym z wielu dziedzin, należy znać przynajmniej jeden [...]

Więcej

Jak Wygląda Podpisywanie Tłumaczeń Przysięgłych Kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym?

Załatwianie spraw przez internet jest wygodne, a ponadto pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeszcze do niedawna zawieranie umów, załatwianie spraw urzędowych czy odbieranie tłumaczeń przysięgłych przez internet nie było możliwe, [...]

Więcej

Kiedy potrzebny jest tłumacz przysięgły języka ukraińskiego?

Obywatele Ukrainy stanowią aktualnie najliczniejszą grupę obcokrajowców w Polsce. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców po I kwartale 2021 r. ważne dokumenty pobytowe posiadało ponad 261 tys. obywateli tego kraju. [...]

Więcej

Profesjonalne Artykuły Medyczne, Synergia Medycyny, Dziennikarstwa i Lingwistyki

Tworzenie tekstów z zakresu jakiejkolwiek dziedziny, także medycyny, wymaga przede wszystkim określenia autora i odbiorcy treści oraz celu samego tworzenia. Jednak równie ważne jest to, jaką formę przyjmie dana [...]

Więcej

Jak Przetłumaczyć Stronę Internetową?

Szacuje się, że w połowie 2019 r. w sieci aktywnych było ok. 200 mln stron internetowych (na 1,5 mld wszystkich). Duża część z tych witryn to strony-wizytówki firm i przedsiębiorstw oraz sklepy internetowe. Podmioty gospodarcze, [...]

Więcej