Szybka wycena

Odpowiemy w ciągu godziny

Ile kosztuje patent?

Według Europejskiego Urzędu Patentowego, w roku 2014 nasz kraj zanotował największy wzrost zgłaszanych patentów w porównaniu do roku ubiegłego. Wynik 22 proc. na plusie, w odniesieniu do 1,2 proc. dla całego EPO, robi wrażenie. Polacy zgłosili 701 patentów w 2014 roku, gdzie rok wcześniej było ich tylko 574. Jednak wartości te nie są oszałamiające. Wystarczy spojrzeć na inne kraje, by zobaczyć, że u nas procentowy wzrost faktycznie jest ogromny, jednak same liczby nie robią wrażenia. W Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku zgłoszono 64 tysiące wniosków. Czy jest to wynikiem zbyt wysokich cen za zgłoszenie? Przyjrzyjmy się, jaką kwotą należy dysponować, by zgłosić patent w naszym kraju.

Okazuje się, koszty uzyskania patentu w naszym kraju są jednymi z najniższych. Nie oznacza to jednak, że dla każdego są do „przełknięcia”. Opłacalność uzyskania praw wyłącznych na produkt lub metodę jest zależna od rodzaju wynalazku oraz tego, czy wkład się zwróci.

550 zł za zgłoszenie

Pierwsze złotówki, które przyjdzie nam wyłożyć, pójdą do kieszeni rzecznika patentowego. Opłata wynosząca od kilkuset, nawet do kilku tysięcy, odpowiada za poprawne sformułowanie zgłoszenia. W cenę wliczone są między innymi tłumaczenia patentów, sprawdzenie tzw. czystości patentowej czy sporządzanie dokładnego opisu. Pomoc rzeczników patentowych jest szczególnie istotna w przypadku wynalazków podobnych do innych – specjaliści potrafią ocenić prawdopodobieństwo odrzucenia, bądź przyjęcia, zgłoszenia. Oczywiście nie za darmo.

Kolejne wydatki, z jakimi musimy się liczyć wynoszą 550 zł. Taką kwotę przyjdzie nam zapłacić w Urzędzie Patentowym w trakcie zgłaszania wynalazku – jest to tak zwana opłata za zgłoszenie. Trzeba mieć świadomość, że dokonując wpłaty, a tym samym zgłaszając pomysł lub produkt, nie otrzymujemy gwarancji pomyślnego zakończenia sprawy. Można powiedzieć, że to jedynie opłata za rozpoczęcie procedury.

Ponad 14 tys. zł za ochronę

W momencie zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym otrzymujemy pierwszeństwo do niego, otrzymując bezpłatną ochronę, aż do momentu rozpatrzenia sprawy. Po 1,5 – 2,5 roku (tyle zazwyczaj trwa rozpatrzenie) otrzymujemy patent, jednak tracimy wspomnianą wcześniej ochronę. Ta jest dodatkowo płatna. Za pierwsze trzy lata jej koszt wynosi 480 zł, kolejny rok to 450 zł, zaś każdy następny jest coraz droższy, wynosząc np. za 10 rok 650 zł, za 20 rok aż 1550 zł. Sumując, 20 lat ochrony w Polsce to koszt 14630 zł.

Czy są to wysokie koszty? Wszystko zależy od komercyjności wynalazku. Może się bowiem okazać, że powyższe kilkadziesiąt tysięcy to zaledwie niewielki procent tego, co można zarobić na wyjątkowym pomyśle.