Szybka wycena

Odpowiemy w ciągu godziny

Najpopularniejsze wpisy

Czym jest i ile Kosztuje Patent?

Zastanawialiście się kiedyś, na jakiej podstawie firmy, szczególnie z branży nowoczesnych technologii, walczą przeciwko siebie przed sądem o zastosowane w swoich produktach rozwiązania? Dajmy na to firma X powieliła rozwiązanie firmy Y, w związku z czym ta druga, założyła swojemu naśladowcy sprawę o kopiowanie. Za stosowne regulacje w kwestiach autorstwa pomysłu odpowiada patent.

Czym jest patent? To nic innego jako wyłączne prawo udzielane na wynalazek. Mówiąc, że ktoś opatentował swój produkt lub pomysł, rozumiemy, że nabył prawo wyłączności do pomysłu na nie.

Czym jest i ile kosztuje patent?

Jak udzielany jest patent?

Chcąc opatentować swój pomysł lub produkt, należy wykonać kilka kroków, które umożliwią realizację planu. Pierwszym, w pełni naturalnym krokiem do uzyskania patentu, jest zgłoszenie chęci opatentowania produktu lub metody w urzędzie do spraw własności intelektualnej. W Polsce będzie to Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, poza granicami kraju, na terenie Starego Kontynentu, Europejski Urząd Patentowy.


Potrzebujesz profesjonalnego tłumacza? Skontaktuj się z nami!


Zgłoszenie powinno obejmować dokładny opis produktu lub pomysłu. Niezbędna jest instrukcja, która pozwoli specjaliście z danej dziedziny, poznać sytuację i ustosunkować się do niej. Opis musi być zatem wyczerpujący, przejrzysty, jasny i klarowny. Dobrze, jeśli w zgłoszeniu obecne są ilustracje, wykresy oraz inne materiały wizualne, pomocne w zrozumieniu wynalazku.

Poza dokładnym opisem, zgłoszenie powinno zawierać również zastrzeżenia patentowe. To właśnie w tym punkcie ustala się zakres dotyczący ochrony produktu bądź pomysłu.

Przy zgłaszaniu, często niezbędne są również tłumaczenia patentów. Ważne, by były maksymalnie wierne i w pełni oddawały istotne kwestie i problemy.

Co możemy opatentować?

Aby produkt mógł zostać opatentowany, niezbędne jest spełnienie kilku założeń. Przede wszystkim, wynalazek musi być nowy. Cóż to znaczy? Produkt bądź pomysł nie może stanowić części dostępnej dotychczas wiedzy, którą określa się „stanem techniki”.

Ponadto, wynalazek musi mieć poziom wynalazczy. Oznacza to, że nie jest on oczywisty dla specjalisty z danej branży. Wynalazek powinien charakteryzować się wyjątkowością, posiadać element zaskoczenia.

Ostatnia kwestia, dotycząca poziomu wynalazczego, stanowi źródło wielu dyskusji. Dlatego zamiast zastanawiać się czym jest to pojęcie, łatwiej zrozumieć, kiedy zgłoszenie nie spełnia powyższego kryterium. Otóż wynalazek nie posiada poziomu wynalazczego, jeśli specjalista z branży stwierdzi, że rozwiązanie nie wykracza poza postęp techniczny i jest następstwem stanu techniki. Zatem poziomu wynalazczego nie posiadają produkty różniące się np. rozmiarem od pierwowzoru czy będące fuzją kilku rozwiązań nieprowadzącą do zmiany pocztowych funkcji.

Ile kosztuje patent

Według Europejskiego Urzędu Patentowego, w roku 2014 nasz kraj zanotował największy wzrost zgłaszanych patentów w porównaniu do roku ubiegłego. Wynik 22 proc. na plusie, w odniesieniu do 1,2 proc. dla całego EPO, robi wrażenie. Polacy zgłosili 701 patentów w 2014 roku, gdzie rok wcześniej było ich tylko 574. Jednak wartości te nie są oszałamiające. Wystarczy spojrzeć na inne kraje, by zobaczyć, że u nas procentowy wzrost faktycznie jest ogromny, jednak same liczby nie robią wrażenia. W Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku zgłoszono 64 tysiące wniosków. Czy jest to wynikiem zbyt wysokich cen za zgłoszenie? Przyjrzyjmy się, jaką kwotą należy dysponować, by zgłosić patent w naszym kraju.

Okazuje się, koszty uzyskania patentu w naszym kraju są jednymi z najniższych. Nie oznacza to jednak, że dla każdego są do „przełknięcia”. Opłacalność uzyskania praw wyłącznych na produkt lub metodę jest zależna od rodzaju wynalazku oraz tego, czy wkład się zwróci.

550 zł – cena za zgłoszenie patentu

Pierwsze złotówki, które przyjdzie nam wyłożyć, pójdą do kieszeni rzecznika patentowego. Opłata wynosząca od kilkuset, nawet do kilku tysięcy, odpowiada za poprawne sformułowanie zgłoszenia. W cenę wliczone są między innymi tłumaczenia patentów, sprawdzenie tzw. czystości patentowej czy sporządzanie dokładnego opisu. Pomoc rzeczników patentowych jest szczególnie istotna w przypadku wynalazków podobnych do innych – specjaliści potrafią ocenić prawdopodobieństwo odrzucenia, bądź przyjęcia, zgłoszenia. Oczywiście nie za darmo.

Kolejne wydatki, z jakimi musimy się liczyć wynoszą 550 zł. Taką kwotę przyjdzie nam zapłacić w Urzędzie Patentowym w trakcie zgłaszania wynalazku – jest to tak zwana opłata za zgłoszenie. Trzeba mieć świadomość, że dokonując wpłaty, a tym samym zgłaszając pomysł lub produkt, nie otrzymujemy gwarancji pomyślnego zakończenia sprawy. Można powiedzieć, że to jedynie opłata za rozpoczęcie procedury.

Ile za ochronę patentu?

W momencie zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym otrzymujemy pierwszeństwo do niego, otrzymując bezpłatną ochronę, aż do momentu rozpatrzenia sprawy. Po 1,5 – 2,5 roku (tyle zazwyczaj trwa rozpatrzenie) otrzymujemy patent, jednak tracimy wspomnianą wcześniej ochronę. Ta jest dodatkowo płatna. Za pierwsze trzy lata jej koszt wynosi 480 zł, kolejny rok to 450 zł, zaś każdy następny jest coraz droższy, wynosząc np. za 10 rok 650 zł, za 20 rok aż 1550 zł. Sumując, 20 lat ochrony w Polsce to koszt 14630 zł.

Czy są to wysokie koszty? Wszystko zależy od komercyjności wynalazku. Może się bowiem okazać, że powyższe kilkadziesiąt tysięcy to zaledwie niewielki procent tego, co można zarobić na wyjątkowym pomyśle.Więcej na naszym blogu

Certyfikat Rezydencji Podatkowej – Sprawdź, Kiedy Potrzebujesz jego Tłumaczenie Przysięgłe!

16.07.2021

Zarówno osoby fizyczne, jak i firmy mogą występować o certyfikat rezydencji podatkowej. Kiedy ten dokument jest potrzebny? Dlaczego tłumaczenia przysięgłe certyfikatów są niezbędne? Odpowiadamy na najczęściej zadawane [...]

Więcej

Czy Tłumaczenie Tekstów może Cieszyć?

05.08.2021

Tłumaczenie to proces opracowania tekstu w języku innym niż oryginał, to często jego wyjaśnianie, świadome i metodyczne jego interpretowanie z uwzględnieniem między innymi kontekstu kulturowego, różnic systemowych obu [...]

Więcej

Tłumaczenie Techniczne – Czym jest?

05.08.2021

Tłumaczenia techniczne są bardziej wymagające, droższe, a przy tym trwają dłużej, niż standardowe przekłady. W ich przypadku potrzebny jest nie tylko wysoki poziom umiejętności lingwistycznych tłumacza, ale również wiedza z [...]

Więcej

Przekład, Tłumaczenie i Lokalizacja – Poznaj Różnicę

16.07.2021

Bardzo często spotkać można się z określeniami: „przekład" i „tłumaczenie". Niekiedy dochodzi do nich również „lokalizacja". Wszystkie te pojęcia niezaprzeczalnie związane są z usługami lingwistycznymi. [...]

Więcej

Ślub cywilny a tłumacz przysięgły – jak przebiega taka uroczystość?

16.07.2021

Zawarcie związku małżeńskiego między osobami różnych narodowości oznacza konieczność przetłumaczenia dokumentów przed złożeniem ich w urzędzie stanu cywilnego. Również podczas samej uroczystości niezbędna [...]

Więcej

Czy trzeba tłumaczyć dowód rejestracyjny? Sprawdź!

02.12.2021

Jednym z dokumentów niezbędnych do zarejestrowania sprowadzonego z zagranicy samochodu jest dowód rejestracyjny. Dowiedz się, czy trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji auta i ile kosztuje tłumaczenie dowodu rejestracyjnego. [...]

Więcej