Szybka wycena

Odpowiemy w ciągu godziny

Najpopularniejsze wpisy

Tłumaczenia Naukowe, Artykułów i Publikacji Naukowych

Tłumaczenia naukowe z całą pewnością stanowią jedno z największym wyzwań w praktyce przekładu. Dotyczą wąskich, wysoce wyspecjalizowanych dziedzin, często powszechnie nieznanych bądź uznawanych wręcz za niedotyczące rzeczywistości.

Ten specyficzny rodzaj translacji jest szczególnie trudny, wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy, sformalizowanego języka, zachowania zasad tworzenia treści naukowych, ze wszystkimi istniejącymi w tym zakresie regułami.

W tłumaczeniach naukowych niezwykle istotna jest rzetelność

W realizacji tłumaczeń naukowych to rzetelność, poza koniecznością spełnienia warunku jakościowego, w sposób oczywisty decyduje o reputacji naukowej i niejednokrotnie karierze twórcy artykułu, monografii czy badań. Najmniejszy błąd merytoryczny czy językowy może zaprzepaścić niejednokrotnie lata pracy autora. Wymusza to skrupulatne i dopracowane w każdym szczególe, zarówno przygotowanie do procesu przekładu, jak i samą jego realizację.


Potrzebujesz profesjonalnego tłumacza? Skontaktuj się z nami!


Tłumaczenia artykułów i publikacji naukowych pozwalają naukowcom zabłysnąć na arenie międzynarodowej

Dzisiejsza rzeczywistość wymusza na naukowcach pragnących rozwoju i błyskotliwej kariery, docieranie do szerokiego grona odbiorców. Artykuły, wyniki i opisy badań czy też streszczenia publikacji naukowych powinny zaistnieć wśród odbiorców krajowych i zagranicznych, między innymi na łamach specjalistycznych czasopism. Tłumaczenia naukowe są zatem swoistą furtką pozwalającą, by tekst zaistniał w obcojęzycznych wydaniach.

Naukowiec zleceniodawca

Realizacja tłumaczeń tekstów naukowych ma na celu zaspokojenie potrzeb ich autorów w sposób absolutnie zadowalający. Klient oczekuje, by kompleksowa usługa w tym zakresie zawierała tanie tłumaczenia spełniające najwyższe standardy. Często życzeniem klienta są dodatkowe konsultacje merytoryczne i redakcyjne wykonywane przez native speakera języka docelowego. Ma to na celu dopracowanie przekładanego tekstu w takim stopniu, by spełnił oczekiwania nawet najbardziej wymagającego czytelnika.

Jakie wyzwania tłumaczeniowe stoją przy tłumaczeniach naukowych?

Tłumaczenia naukowe, jako zadania o szczególnym charakterze i wysokim stopniu trudności, stanowią prawdziwy sprawdzian umiejętności i kompetencji tłumacza. Poza doskonałym przygotowaniem językowym niezbędna jest znajomość dyscypliny naukowej, której przekładany tekst dotyczy. Niezależnie czy będą to nauki ścisłe, przyrodnicze, czy też zagadnienia z zakresu kultury i sztuki, znajomość wybranej dziedziny i jej terminologii są niezbędne dla jakości tego typu przekładów specjalistycznych.

Tłumaczenia tekstów naukowych, stanowią kategorię usług szczególnie trudnych i specjalistycznych. Tematyka przekładanych treści, często niepopularna, dotycząca poszczególnych dziedzin, dyscyplin i specjalizacji naukowych, buduje obraz przedmiotowych tłumaczeń, jako zadania ambitnego lub wręcz karkołomnego. Zatem jakiego rodzaju teksty poddawane są procesowi przekładu? I jakich dziedzin nauki najczęściej dotyczą?

Artykuły, publikacje i abstrakty naukowe i nie tylko, czyli co naukowiec chciałby przetłumaczyć?

Tłumaczenia naukowe obejmują teksty dotyczące wszystkich dziedzin nauki. Należą do nich:

  1. Dziedzina nauk humanistycznych,
  2. Dziedzina nauk teologicznych,
  3. Dziedziny nauk społecznych, ekonomicznych i prawnych,
  4. Dziedziny obszaru nauk ścisłych (matematycznych, chemicznych, fizycznych),
  5. Dziedziny obszaru nauk przyrodniczych,
  6. Dziedziny obszaru nauk technicznych,
  7. Dziedziny obszaru nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych,
  8. Dziedziny obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu,
  9. Dziedziny obszaru sztuki.

Natomiast forma, jaką naukowiec narzuca swojej pracy, to rodzaje tłumaczonych w późniejszym procesie dokumentów, a mianowicie:

  1. Monografie, czyli opracowania naukowe przedstawiające dany temat lub zagadnienie w sposób wyczerpujący.
  2. Artykuły monograficzne - prace naukowe, których temat jest zbyt wąski, by poddawały się klasyfikacji monografii.
  3. Abstrakty, czyli okresowe streszczenia publikacji naukowych lub książek. Większość publikacji z nauk przyrodniczych i ścisłych posiada abstrakt w języku angielskim, niezależnie od języka oryginału.
  4. Recenzje będące analizą i oceną publikacji naukowych.
  5. Publikacje naukowe opisujące w ściśle określony sposób badania naukowe, ich wyniki oraz wynikające z nich wnioski.

Tłumaczenie naukowe - kompletnie, zwięźle, zrozumiale

Cennym i polecanym źródłem rad i wskazówek w zakresie publikowania i tłumaczenia tekstównaukowych są powszechnie dostępne poradniki, wyczerpujące temat technik pisania, tłumaczenia i prezentowania tego rodzaju prac. Daleko idącym dokumentem w tym zakresie są Wskazówki Europejskiego Stowarzyszenia Redaktorów Naukowych (EASE) dla autorów i tłumaczy artykułów naukowych publikowanych w języku angielskim. Podkreślając zasadniczość takich cech, jak kompletność, zwięzłość, zrozumiałość tekstów naukowych, dokument podaje uogólnione, choć obszerne w treści wskazówki, dotyczące międzynarodowej wymiany informacji w naukach eksperymentalnych, czyli przyrodniczych i medycznych. Wskazówki dotyczące między innymi struktury tekstu, czy też kwestii językowych, w tym np. definiowania skrótów, są doskonałym wsparciem w realizacji tłumaczeń tekstów naukowych.

Tłumacze tekstów naukowych należą do grona wysokiej klasy specjalistów. Jednak pomimo wysokich kwalifikacji językowych oraz niepodważalnie doskonałego przygotowania i doświadczenia zawodowego, niejednokrotnie korzystają z możliwości merytorycznej i językowej konsultacji nad przekładanym tekstem.



Więcej na naszym blogu

Ile Zarabia Tłumacz? – Sprawdź jak Wysokie Zarobki Można Osiągać na tym Stanowisku !

Tłumacz to specjalista zajmujący się przekładem tekstów z języka obcego na polski lub odwrotnie. Zarobki tłumacza różnią się w zależności od stopnia zaawansowania tłumaczonych treści, zasobu słownictwa czy posiadanych [...]

Więcej

Przekład, Tłumaczenie i Lokalizacja – Poznaj Różnicę

Bardzo często spotkać można się z określeniami: „przekład" i „tłumaczenie". Niekiedy dochodzi do nich również „lokalizacja". Wszystkie te pojęcia niezaprzeczalnie związane są z usługami lingwistycznymi. [...]

Więcej

Kiedy potrzebny jest tłumacz przysięgły języka ukraińskiego?

Obywatele Ukrainy stanowią aktualnie najliczniejszą grupę obcokrajowców w Polsce. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców po I kwartale 2021 r. ważne dokumenty pobytowe posiadało ponad 261 tys. obywateli tego kraju. [...]

Więcej

Profesjonalne Artykuły Medyczne, Synergia Medycyny, Dziennikarstwa i Lingwistyki

Tworzenie tekstów z zakresu jakiejkolwiek dziedziny, także medycyny, wymaga przede wszystkim określenia autora i odbiorcy treści oraz celu samego tworzenia. Jednak równie ważne jest to, jaką formę przyjmie dana [...]

Więcej

Tłumaczenie Techniczne – Czym jest?

Tłumaczenia techniczne są bardziej wymagające, droższe, a przy tym trwają dłużej, niż standardowe przekłady. W ich przypadku potrzebny jest nie tylko wysoki poziom umiejętności lingwistycznych tłumacza, ale również wiedza z [...]

Więcej

Jak Wygląda Zawód Tłumacza?

Wydawać by się mogło, że w czasach, gdy prawie każdy zna dwa lub więcej języków obcych, zawód tłumacza jest niepotrzebny. Rzeczywiście, rynek pracy dla profesjonalnych tłumaczy zmalał, jednak nie oznacza to, że zniknął. Eksperci od [...]

Więcej