Szybka wycena

Odpowiemy w ciągu godziny

Najpopularniejsze wpisy

Jak Wygląda Podpisywanie Tłumaczeń Przysięgłych Kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym?

Załatwianie spraw przez internet jest wygodne, a ponadto pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeszcze do niedawna zawieranie umów, załatwianie spraw urzędowych czy odbieranie tłumaczeń przysięgłych przez internet nie było możliwe, gdyż nie można było złożyć podpisu pod dokumentem. Dziś problem ten jest już nieaktualny, a to dlatego, że funkcjonuje podpis kwalifikowany.

Czym jest i gdzie stosuje się podpis kwalifikowany?

Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który jest traktowany jako równoważny podpisowi własnoręcznemu. Jak sama nazwa wskazuje, taki podpis jest poświadczony certyfikatem kwalifikowanym. To daje pewność, że dokument podpisem kwalifikowanym opatrza osoba, do której należy zarówno podpis, jak i certyfikat.

Aby móc korzystać z podpisu kwalifikowanego, należy zaopatrzyć się w zestaw przeznaczonych do tego narzędzi – w jego skład wchodzi m.in. karta kryptograficzna i specjalny czytnik. Ze względów bezpieczeństwa certyfikat nie jest wydawany bezterminowo. Mając ważny certyfikat, podpisem elektronicznym można podpisać każdy dokument – rodzaj dokumentu czy jego przeznaczenie nie jest istotny.

Kiedy używa się podpisu kwalifikowanego?

Z naturalnych względów podpis kwalifikowany jest powszechnie stosowany w biznesie. To właśnie przedsiębiorcy na co dzień mają styczność z dokumentami różnego rodzaju, w tym umowami. Rzadziej stosują go osoby fizyczne. Kiedy najczęściej używa się podpisu kwalifikowanego? Jest on szeroko używany, m.in. do:

  • składania e-deklaracji podatkowych i ZUS,

  • składania ofert w przetargach,

  • zawierania umów biznesowych i cywilno-prawnych,

  • potwierdzania tożsamości w kontaktach z urzędnikami,

  • składania sprawozdań finansowych do KRS.

Podpis elektroniczny jest szeroko wykorzystywany przez kancelarie (prawne, podatkowe) i biura tłumaczeń. Dziś podpisywanie tłumaczeń przysięgłych podpisem kwalifikowanym jest coraz bardziej popularne, a rozwiązanie to ma sporo zalet, w tym przede wszystkim usprawnia codzienną pracę tłumacza.

Czytaj również: „Dlaczego wybór profesjonalnego biura tłumaczeń to dobra decyzja?”.

Jak tłumacze przysięgli korzystają z podpisu kwalifikowanego?

Tłumaczenia przysięgłe różnią się od „zwykłych” tłumaczeń tym, że tłumacz przysięgły musi każdą stroną opatrzyć specjalną pieczęcią. Jeżeli tłumaczenie ma np. 2-3 strony, to problemu zasadniczo nie ma. Pojawia się on wówczas, gdy przekład zajmuje kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt stron. Właśnie dlatego wielu tłumaczy docenia podpisywanie tłumaczeń przysięgłych podpisem kwalifikowanym. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć można opatrzyć podpisem elektronicznym dokument o dowolnej objętości. Tłumaczenie przesłane klientowi przez internet z podpisem kwalifikowanym jest równoważne opieczętowanym dokumentom, które odebrałby on osobiście z biura tłumaczeń.

Od strony formalnej podpisywanie tłumaczeń przysięgłych kwalifikowanym podpisem elektronicznym jest dopuszczalne. Rozwiązanie to znalazło się w ustawie o zawodzie tłumacza przysięgłego. 

Podpisywanie tłumaczeń przysięgłych podpisem kwalifikowanym – zalety tego rozwiązania

Od strony technicznej podpisywanie tłumaczeń przysięgłych kwalifikowanym podpisem elektronicznym jest mniej uciążliwe niż opieczętowywanie każdej strony, szczególnie w przypadku obszernych dokumentów. Nie jest to jedyna zaleta stosowania podpisów elektronicznych przez tłumaczy przysięgłych – mogą oni również:

  • oszczędzać czas – opieczętowywanie dokumentów jest mozolne i może zająć sporo czasu, podczas gdy podpisanie tłumaczeń przysięgłych podpisem kwalifikowanym trwa zaledwie kilka sekund,

  • oszczędzać pieniądze – tłumacz nie musi wysyłać gotowego tłumaczenia klientowi za pośrednictwem poczty, jeżeli klient mieszka w innej miejscowości,

  • zaoferować szybkie tłumaczenie – czas oczekiwania na tłumaczenie przysięgłe skraca się, a to dlatego, że dokumentu nie trzeba przesyłać pocztą. 

Jeżeli wziąć pod uwagę, że coraz więcej biur tłumaczeń i tłumaczy pracuje na odległość (przyjmuje zlecenia przez internet), to podpis elektroniczny w tej branży wydaje się rozwiązaniem na miarę aktualnych potrzeb.

Tłumaczenie opatrzone podpisem elektronicznym – o czym należy pamiętać?

Mimo wielu zalet, jakie ma podpisywanie tłumaczeń przysięgłych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, nie można zapomnieć o ograniczeniach tego rozwiązania. Ponieważ tłumaczenie jest przesyłane drogą elektroniczną, to jest ono ważne tylko w wersji elektronicznej.

Klient może wydrukować otrzymany dokument, ale wyłącznie na potrzeby własne. Przedłożenie wydruku w urzędzie czy sądzie nie zostanie uznane. Taki dokument nie będzie miał waloru dokumentu urzędowego, a to oznacza, że nie będzie on honorowany. Często więc wizyta w biurze jest nieodłącznym elementem podczas tłumaczenia ważnych pism urzędowych. Dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzin wszystkich potrzebujących profesjonalnie przetłumaczonych dokumentów!



Więcej na naszym blogu

Jak wygląda tłumaczenie aktu urodzenia?

Akt urodzenia to jeden dokumentów, który posiada niemal każdy. Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy osoba urodzona poza Polską musi złożyć akt urodzenia w polskim urzędzie. Kiedy tłumaczenie aktu urodzenia jest [...]

Więcej

Przekład, Tłumaczenie i Lokalizacja – Poznaj Różnicę

Bardzo często spotkać można się z określeniami: „przekład" i „tłumaczenie". Niekiedy dochodzi do nich również „lokalizacja". Wszystkie te pojęcia niezaprzeczalnie związane są z usługami lingwistycznymi. [...]

Więcej

Najczęściej Tłumaczone Teksty – Sprawdź!

Bez znajomości języków obcych ani rusz! Każdy z nas nieraz słyszał te słowa w kontekście pracy, nauki, a nawet codziennego życia. Żyjemy w czasach, w których aby nie zostać wykluczonym z wielu dziedzin, należy znać przynajmniej jeden [...]

Więcej

Jak Wygląda Zawód Tłumacza?

Wydawać by się mogło, że w czasach, gdy prawie każdy zna dwa lub więcej języków obcych, zawód tłumacza jest niepotrzebny. Rzeczywiście, rynek pracy dla profesjonalnych tłumaczy zmalał, jednak nie oznacza to, że zniknął. Eksperci od [...]

Więcej

Europejski Dzień Języków

Istnieje sporo różnych świąt, o których wielu z nas może nie wiedzieć bądź zwyczajnie nie pamiętać. Jednym z nich jest Europejski Dzień Języków, obchodzony 26 września. Święto to powstało z inicjatywy Rady Europy – [...]

Więcej

Jak Wygląda Tłumaczenie Dokumentów Samochodowych?

Sprowadzanie samochodów z zagranicy jest bardzo popularnym zjawiskiem. Za relatywnie niską cenę można stać się właścicielem samochodu w dobrym stanie technicznym i z pełnym wyposażeniem. Rejestracja takiego pojazdu wiąże się [...]

Więcej